Ekonomi

ABD Başkanı Biden enflasyon verilerini değerlendirdi

Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ve enflasyonla mücadeleye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

6 aydır ülke ekonomisi için güzel haberlerin geldiğini belirten Biden, enflasyonun yıllık bazda yüzde 6,5’a gerilediğini hatırlattı.

Biden, “Dünyadaki büyük ekonomilerde enflasyon yüksek olmasına rağmen, Amerika’da her ay düşüyor ve ailelere gerçek bir nefes alma alanı sağlıyor” dedi. dedim.

Enflasyondaki düşüşün temel sebebinin akaryakıt fiyatlarındaki düşüş olduğunu kaydeden Biden, gıda enflasyonunun da yavaşladığına dikkat çekti.

Biden, enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyona ilişkin bilgilerin de sevindirici olduğunu belirterek, çekirdek enflasyonun bir yılın en düşük seviyesine gerilediğini kaydetti.

Öte yandan Biden, Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin ulusal satış vergisi için bir yasa tasarısını oylamaya hazırlandığını, bunun güçlüler için vergileri azaltacağını, orta sınıf için vergileri artıracağını belirtti. Biden, “masasına gelirse” bu yasa tasarısını veto edeceğini söyledi.

Biden’ın Delaware’deki evinde yeni ‘gizli belgeler’ bulundu

Biden’ın Delaware’deki evinde yeni bir dizi “gizli belge” bulundu.

Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Penn Biden Diplomasi ve Küresel Merkez’deki ofisinde “gizli” belgelerin bulunmasının ardından Biden’ın avukatlarının Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi (NARA) tarafından serbest bırakıldığını söyledi. 2 Kasım 2022’de Washington’daki iştirakleri ve süreci Adalet Bakanlığı ile iş birliği içinde yürüttükleri.

Biden’dan “gizli belgeler” açıklaması

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Biden, Delaware’deki konutunda bulunan “gizli belgeler” ile ilgili bu konuyu çok ciddiye aldığını, belgelerin Delaware’deki konutunda kilitli bir garajda bulunduğunu kaydetti. Corvette arabası bulundu.

Biden, avukatlarının da kişisel kütüphanesinde az sayıda belge bulduğunu, bu konuyu hemen Adalet Bakanlığı’na bildirdiklerini ve süreci bakanlıkla tam iş birliği içinde yürüttüklerini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu