Ekonomi

Dollar Tree Dördüncü Çeyrek Kârını Düşürdü, 970 Satış Noktasını Kapatmayı Planlıyor; Hisse Senedi Değeri Düşüyor

Dollar Tree (DLTR) hisseleri, şirketin mali yılın dördüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından Çarşamba günü piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık %8 oranında geriledi.

Perakendeci, dördüncü çeyrekte hisse başına 2,55 dolar kazanç bildirdi ve bu rakam finansal analistlerin hisse başına 2,66 dolar beklentisini karşılamadı. Şirketin çeyrek geliri 8,66 milyar dolar olarak öngörülen rakamın biraz altında, 8,64 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Dollar Tree, bir önceki yılın aynı döneminde bildirilen %30,9’luk brüt kar marjına kıyasla artış göstererek %32,1’lik bir brüt kar marjı elde etti ve bu oran finans uzmanlarının tahminleriyle örtüştü.

Dollar Tree, 2024 mali yılı için hisse başına kazancının, finansal analistlerin hisse başına 7,04 $ tahminine kıyasla 6,70 $ ile 7,30 $ arasında olmasını öngörüyor.

Şirket, net satışlarının ise 31,65 milyar $ olması beklenirken 31,0 milyar $ ile 32,0 milyar $ aralığında gerçekleşeceğini öngörüyor.

Buna ek olarak Dollar Tree, zor durumdaki bu bölümün performansını iyileştirme planının bir parçası olarak Family Dollar markası altındaki 970 mağazayı kapatmayı planlıyor.

Dollar Tree Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Rick Dreiling, “Yılı, her iki iş kolumuzda da artan müşteri ziyaretleri, pazar payı genişlemesi ve gelişmiş marjlarla karakterize edilen güçlü bir dördüncü çeyrekle tamamladık” dedi.

“2024 yılına baktığımızda, Dollar Tree mağazalarında birden fazla fiyat noktasının uygulanmasını hızlandırıyoruz ve Family Dollar mağazalarında karlılığı arttırmak ve değer yaratmak için sağlam önlemler alıyoruz.”

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu